Profesjonaliści w nieruchomościach

Ceny mieszkań mogą zacząć spadać – Tomasz Szmigiel dla Rzeczpospolita

Wyślij znajomemu 

Co się wydarzy na rynku mieszkań w 2017 roku? Czy 2017 rok na rynku wtórnym będzie lepszy niż miniony? Czy inwestorzy po raz kolejny postawią na mieszkania? Na te pytania rp.pl udzielił odpowiedzi Tomasz Szmigiel z oddziału PÓŁNOC Nieruchomości Wrocław I. 

Tomasz Szmigiel
Tomasz Szmigiel Północ Nieruchomości Wrocław I

W tym roku będą widoczne dwie przeciwstawne tendencje: spadek transakcji wskutek ostrzejszych warunków kredytowania oraz wzrost zainteresowania zakupami inwestycyjnymi wynikający ze złej polityki makroekonomicznej. Niepewne otoczenie prawne oraz niestabilna sytuacja polityczna, pogorszenie PKB, wzrost cen walut, niskie oprocentowanie lokat bankowych, wzrost ryzyka państwowych papierów wartościowych – to powoduje ucieczkę od tracących na wartości złotówek. Na to wszystko nakłada się program „MdM”.

Ceny mieszkań – pomimo że niektóre źródła mówią o ich wzroście – są na razie stabilne. Bardzo trudno o wiarygodną prognozę. Na ceny wpływ mogą mieć bardzo trudne do oszacowania czynniki makroekonomiczne. Przy większym spadku złotówki można ostrożnie założyć wzrost cen nieruchomości. Widać wzrost zakupów inwestycyjnych. Na rynku najmu w dużym biznesowym i akademickim mieście można osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 7–8 proc. rocznie.

Po więcej szczegółów zapraszamy do zapoznania się całym artykułem, który jest zamieszczony tutaj.