fbpx
Profesjonaliści w nieruchomościach

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem

Wyślij znajomemu 

W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych i stale oddalającej się perspektywy ich podniesienia, inwestycja w nieruchomości staje się naturalnym wyborem dla wielu inwestorów. Czy rzeczywiście zakup mieszkania pod wynajem może stanowić dobrą alternatywę dla lokaty bądź funduszu inwestycyjnego?

Formalności, o których należy pamiętać

Zakup nieruchomości na ogół wiąże się z koniecznością dysponowania niemałym kapitałem, stąd też inwestycja taka powinna być gruntownie przemyślana. Rynek nieruchomości kusi dziś możliwością realizacji wyższych stóp zwrotu aniżeli w przypadku lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego, jednak niesie też za sobą pewne ryzyko, którego każdy inwestor powinien być świadomy. Odpowiednie przygotowanie do zakupu nieruchomości na cele inwestycyjne obejmuje przede wszystkim zgromadzenie niezbędnego kapitału. Bardzo często pochodzi on z kredytu, co, jak powszechnie wiadomo, wiąże się z wieloma formalnościami – koniecznością przedstawienia szeregu dokumentów dotyczących samej nieruchomości jak i uzyskiwanych dochodów. Dopilnowanie kwestii prawno-formalnych w pojedynkę, bez udziału profesjonalnego doradcy finansowego, który doradzi najkorzystniejsze opcje i na każdym kroku będzie wsparciem, jest niezwykle trudnym i czasochłonnym zajęciem. Warto zatem rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy, szczególnie, że jest ona zwykle bezpłatna (prowizję doradcy płaci bank).

Rozsądnie należy podejść również do samego wyboru nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego ryzyko jest niewątpliwie niższe aniżeli przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym, aczkolwiek w każdej sytuacji należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Dokładne prześwietlenie oferenta oraz dokumentów nieruchomości to działania, o których nie należy zapominać. Konieczna będzie również wizyta u notariusza oraz dopełnienie wymaganych prawem obowiązków podatkowych. Wszelkie zaniedbania w tej materii mogą w przyszłości przerodzić się w poważne problemy.

Z pośrednikiem czy samodzielnie?

Mnogość formalności i dokumentów, które należy skompletować i zweryfikować skłania wielu inwestorów do korzystania z pomocy profesjonalistów. Dobry pośrednik nieruchomości nie tylko dysponuje szeroką wiedzą i doświadczeniem, które mogą okazać się bezcenne w kontekście wyboru idealnego mieszkania, ale również kontaktami do sprawdzonych doradców kredytowych.

Zakup mieszkania tylko na pozór wydaje się być prostym zadaniem. Konieczne jest bowiem sprawdzenie ewentualnych wad prawnych nieruchomości, zweryfikowanie stanu prawnego, sprawdzenie ksiąg wieczystych, sprawdzenie właściciela, ewentualnego zadłużenia ciążącego na nieruchomości względem miasta, spółdzielni czy wspólnoty, dokonanie wizji lokalnej w celu oceny stanu technicznego, poznania sąsiedztwa itd. Wymieniać można w nieskończoność. Decydując się na usługi pośrednika, można nie tylko zaoszczędzić wiele czasu, ale również ograniczyć ryzyko transakcji kupna do minimum. Zaletą korzystania z usług pośredników jest również dostęp do niemałej bazy sprawdzonych już nieruchomości, w tym wielu dostępnych na wyłączność. Warto się zatem zastanowić nad profesjonalną usługą pośrednictwa.

Czy warto dziś inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie jest niezwykle trudne, gdyż na sukces takiej inwestycji składa się szereg czynników. Najważniejszym jest niewątpliwie lokalizacja. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie mieszkania w najatrakcyjniejszych lokalizacjach dużych miast. Rozważyć warto przede wszystkim sąsiedztwo zagłębi biurowych oraz uczelni wyższych. Główną grupę klientów właścicieli mieszkań stanowią bowiem ludzie młodzi – studenci oraz osoby pracujące, które jeszcze nie zakupiły własnej nieruchomości.

Oczywiście lokalizacja to nie wszystko. Ważne są również wielkość i rozkład mieszkania – im więcej pokoi tym lepiej, standard wyposażenia, dodatkowe udogodnienia w budynku, sąsiedztwo, bliskość przystanków komunikacji miejskiej i sklepów pierwszej potrzeby itd. Duży wpływ na decyzję o wynajęciu konkretnego mieszkania ma również jego cena oraz wysokość kosztów towarzyszących. Biorąc pod uwagę powyższe, zarówno wybór jak i zakup nieruchomości, a także późniejsza stawka wynajmu, powinny być gruntownie przemyślane. Tylko takie działanie pozwoli na maksymalizację stopy zwrotu z inwestycji.

Autorem wpisu gościnnego jest Piotr Majewski – ekspert nieruchomości i redaktor bloga Morizon.pl.