fbpx
Profesjonaliści w nieruchomościach

Czynsze nie nadążają za rosnącymi cenami mieszkań – Łukasz Strojnowski dla Rzeczpospolita

Wyślij znajomemu 

Rosnące ceny nie zniechęcają inwestorów. Rynek najmu powiększa się z miesiąca na miesiąc. Wzrost cen doprowadził jednak do spadku rentowności inwestycji.

Łukasz Strojnowski

Łukasz Strojnowski

Z analiz portalu Domiporta.pl wynika, że rentowność najmu mieszkań spada. Czy to już stały trend?

Rynek nieruchomości znajduje się w fazie dojrzałości rynkowej. Etap wzrostowy pozwala jeszcze podnosić ceny, jednak i tendencja ta się skończy, kiedy? Za rok, dwa, a może pięć lat? Będziemy widzieć po parametrach gospodarczych. Z pewnością jednak planując inwestycję w mieszkania trzeba być już czujnym. Stosunkowo niskie stopy procentowe, kontrolowana inflacja, dobre parametry gospodarcze przyciągają wciąż inwestorów. Koło się napędza samo. Jak długo?

Ceny mieszkań rosną, rentowność najmu spada. Czy chętnych na zarabianie na wynajmie będzie mniej? Czy ten biznes stanie się nieopłacalny?

Wiele zależy od koniunktury rynkowej, a co za tym idzie także od wysokości stóp procentowych, które w obecnej chwili nie zachęcają do inwestowania w produkty bankowe. Z pewnością inwestowanie w nieruchomości pod najem wymagać będzie od inwestorów coraz głębszych analiz. Zbliżamy się bowiem do momentu, kiedy opłacalność najmu będzie ściśle uzależniona od dobrze dobranych parametrów nieruchomości (jej lokalizacji, ceny transakcyjnej, doinwestowania, stanu budynku, wysokości czynszu i wielu innych). Nie każdy zakup mieszkania będzie opłacalny w punktu widzenia rentowności.

Czy warto jeszcze wciskać się w tłum inwestorów na rynku najmu? Jakie nieruchomości i gdzie wybrać, by na pewno nie stracić?

Warto jeśli ma się pomysł na inwestycje podparty szczegółowymi analizami uwazględniającymi stopień ryzyka i długoterminowy okres działania. Nadal dominującą grupą najemców są tzw. single oraz pary bezdzietne. Najchętniej wynajmują oni mieszkania dwupokojowe o metrażu 30 m2 – 45 m2. Szukają oni mieszkań dobrze skomunikowanych z uczelniami, miejscami pracy, miejscami rozrywek, a także centrami handlowymi. Wynajem staje się coraz bardziej popularny zarówno w formie długoterminowej jak i krótkoterminowej.

Do  artykułu na stronach Rzeczpospolitej zapraszamy tutaj.