fbpx
Profesjonaliści w nieruchomościach

Mieszkania z drugiej ręki idą jak woda – Aneta Nowak dla Rzeczpospolita

Wyślij znajomemu 

Podaż nowych mieszkań spada, deweloperzy nie są w stanie budować więcej. Dramatycznie brakuje robotników. A może być jeszcze gorzej. Szeroko otwarty rynek w Niemczech z pewnością skłoni część pracujących u nas Ukraińców do wyjazdu.

Aneta NowakAneta Nowak

1. Czy opóźnienia w budowie, a więc i w terminowym oddawaniu mieszkań, to dziś duży problem? Nasila się? Będzie jeszcze gorzej?

Rynek pierwotny, jest teraz dużo bezpieczniejszy niż dawniej. W dalszym ciągu może dla kogoś być jednak rynkiem niepewnym. Zdarza się, że inwestycje z różnych powodów (prawnych, finansowych, kadrowych) przedłużają się. Rosnąca konkurencja wśród firm deweloperskich skłania jednak inwestorów do optymalizowania technik i przyśpieszania prac. Rzadko zdarzają się długie opóźnienia. Szczególnie w przypadku dużych deweloperów z doświadczeniem. Mniejsi, początkujący inwestorzy są bardziej narażeni na nieprzewidziane problemy w trakcie realizacji Inwestycji wynikające np. z mniejszą dostępnością pracowników budowlanych. Warto sprawdzić doświadczenie i wcześniejsze realizacje wybranego dewelopera. Wraz z rosnącym doświadczeniem będzie on bardziej przewidujący i podawany przezeń termin realizacji będzie dotrzymany lub też odda mieszkania do użytku wcześniej niż zakładał.

2. Czy opóźnienia na rynku pierwotnym powodują, że klienci chętniej kupują mieszkania na rynku wtórnym?

Istotnym czynnikiem, którym kierują się nabywcy nieruchomości na rynku wtórnym, jest uniknięcie ryzyka nieukończenia budowy oraz pewność tego co kupują. Oddanie inwestycji z dużym opóźnieniem przez dewelopera zdarza się jednak obecnie dużo rzadziej niż kiedyś. Decyzję o kupnie mieszkania na rynku wtórnym determinuje jego lepsza lokalizacja oraz to że podany termin realizacji Inwestycji np. za dwa lata bywa zbyt odległy.

3. Rynek wtórny zyskuje? Czym wygrywa?

Przewaga rynku wtórnego to głównie dostępność od zaraz, lepsze lokalizacje – bliżej centrum i lepiej skomunikowane oraz mniej enigmatycznie – wiemy co kupujemy.

4. Co może zrobić klient, który nie dostanie nowego mieszkania na czas?

Ustawa deweloperska zobowiązuje deweloperów do szeregu działań m.in. oddania mieszkania do użytku w wyznaczonym terminie. Opóźnienie daje Nabywcom prawo do domagania się od dewelopera odszkodowania lub zapłacenia kary umownej. Będzie to możliwe jeżeli zadbamy aby takie zapisy znalazły się w naszej umowie deweloperskiej, którą bezsprzecznie należy przed zawarciem skonsultować z prawnikiem.

Do  pełnej treści artykułu na stronach Rzeczpospolitej zapraszamy tutaj.