fbpx
Profesjonaliści w nieruchomościach

Jak kupują inwestorzy?

Wyślij znajomemu 

Na pytania odnośnie rynku inwestycyjnego odpowiada Aneta Nowak – Dyrektor oddziału Północ Nieruchomości Kraków.

Inwestorzy kupujący mieszkania są bardziej ostrożni? Dłużej podejmują decyzję o zakupie nieruchomości? Nie wytrzymują podwyżek cen?

Nie zauważyliśmy wzmożonej ostrożności Inwestorów, wręcz przeciwnie szybciej podejmują decyzję o zakupie mieszkania. Sądzimy, że chcą zdążyć zainwestować i przeprowadzić remont aby sprzedać szybko, póki ceny trzymają się wysokiego poziomu.

Kolejne podwyżki cen mieszkań doprowadzą do spadku zakupów mieszkań dokonywanych przez inwestorów?

Jeżeli utrzyma się trend wzrostowy, nastąpi raczej wzrost liczby zakupionych mieszkań na cele inwestycyjne. Kiedy ceny wyhamują lub zaczną topnieć, wówczas nastąpi spadek zainteresowania z uwagi na oczekiwanie dalszych spadków.

Jakie mieszkania inwestorzy kupują dziś najchętniej? Przy zakupie jakich są bardziej ostrożni?

Najchętniej sprzedają się mieszkania w stanie do generalnego remontu. Widząc wzrost wartości 1 m2 po dokonanych ulepszeniach chętnie podejmują decyzje o zakupie. 

Ostrożni bywają w przypadku zakupu nieruchomości przy „planowanych” remontach infrastruktury. Brzmi dobrze, jednak nie ma pewności, że np. dana linia komunikacyjna zostanie zrealizowana, czy faktycznie w planowanym miejscu stanie przystanek. Inwestycje w infrastrukturę spowodują też utrudnienia w ruchu, zwiększa czas dojazdu do nieruchomości, a w czasie kiedy Inwestor będzie planował już sprzedać przygotowane mieszkanie plac budowy widziany przez okno nie zachęci do zakupu.

Na jakie rentowności z wynajmu można dziś liczyć?

Dla przykładu 50 m2 kosztuje na krakowskich Bronowicach  380 000 zł. Wynajem można oferować za 1800 zł + czynsz + media. Rentowości około 5,7 % w skali roku obecnie.