fbpx
Profesjonaliści w nieruchomościach

Miasta oddają serca biznesowi – Tomasz Szmigiel dla Rzeczpospolitej.

Wyślij znajomemu 
Na pytania odnośnie zmian na rynku nieruchomości w centrum Wrocławia odpowiada Tomasz Szmigiel właściciel biura Północ Nieruchomości Wrocław I.

Jak zmieniło się śródmieście Państwa miasta? Jakie nowe inwestycje dominują?

Tomasz Szmigiel
Północ Nieruchomości Wrocław I

We Wrocławiu dominują obecnie inwestycje, które można podzielić na 3 grupy: mieszkaniowe, handlowo-usługowe, biurowe. Handlowo-usługowe to głównie galerie handlowe różnych wielkości, niemal zawsze budowane na wydzielonym terenie, od podstaw, z własną infrastrukturą typu teren wokół, parkingi, itd. Inwestycje biurowe to najczęściej kilkupiętrowe nowo budowane biurowce, najczęściej typu „aluminium-stal”, zaprojektowane od podstaw pod działalność biurową, często skoncentrowane na przeznaczonym do tego obszarze (np. Wrocławski Park Technologiczny). Inwestycje mieszkaniowe w centrum – ze względu na ciasną i już w dużym stopniu zapełnioną przestrzeń do wykorzystania – polegają albo na „łataniu” wolnych przestrzeni pomiędzy już istniejącymi, nieraz zabytkowymi budynkami, albo na głębokiej rewitalizacji zabytkowych kamienic, często za całkowitą wymianą wewnętrznej zabudowy.

To dobre miejsce do mieszkania? Czy mieszkania są raczej wynajmowane turystom, biznesmenom? Widać ucieczkę stałych mieszkańców ze śródmieścia?

Wrocław ma opinię dobrego miejsca do mieszkania za względu na mnogość firm w samym Wrocławiu oraz wokół miasta, bardzo dobrze rozwinięte szkolnictwo oraz koloryt miasta. Turyści chętnie wynajmują mieszkania zamiast pokoi hotelowych, bo z reguły mają niższą cenę, większą powierzchnię oraz wyposażenie kuchenne uniezależniające turystów od wizyt w restauracjach. Istnieją wyspecjalizowane agencje zajmujące pośrednictwem w wynajmie krótkoterminowym mieszkań. Biznesmeni i menedżerowie także chętnie wynajmują mieszkania, jest to wynajem z reguły długoterminowy, często stroną najmu są firmy zatrudniające menedżerów.

Ile kosztują mieszkania w śródmieściu? Ceny rosną? O ile jest drożej niż rok temu? Będzie coraz drożej?

Migracja na styku śródmieście – dzielnice peryferyjne istnieje w obie strony. Częściej ze śródmieścia wyprowadzają się osoby starsze, zamieniając duże mieszkania w kamienicach na mniejsze, ale za to bardziej komfortowe poza centrum. Z kolei można zaobserwować modę wśród młodych ludzi, którzy nierzadko urządzają sobie mieszkania pod własny gust, mając przy zakupie trochę tańszy metr kwadratowy, o ile nie jest to ścisłe centrum lub kamienica po rewitalizacji.

Warto kupić mieszkanie na wynajem w śródmieściu? Ile można zarobić? Po jakim czasie inwestycja się zwróci?

Ceny mieszkań wszędzie wyraźnie wzrosły o około 10-20% w przeciągu ostatniego roku. Największy wzrost odnotowały małe mieszkania – kawalerki lub dwupokojowe, w pobliżu rynku lub wyższych uczelni ze względu na większy popyt ze strony inwestorów. Mieszkania nowe także wyraźnie podrożały o około 20%. Ceny atrakcyjnych lokalizacji sięgają 8-11 tys za m. kwadratowy. Na razie wygląda na to, że ceny rosną lub się ustabilizowały na wysokim poziomie. Wynajem mieszkań jest obecnie nieco mniej atrakcyjny ze względu na zwiększone zakupy przez inwestorów i tym samym zwiększoną podaż mieszkań na wynajem. Obecna stopa zwrotu z inwestycji, uwzględniając konieczne remonty i odświeżenia wynosi około 5% rocznie, w ub. roku wynosiła 6-7%. Trudniej także jest znaleźć chętnego najemcę, bo ci robią się coraz bardziej wymagający.

Do  pełnej treści artykułu na stronach Rzeczpospolitej zapraszamy tutaj.