fbpx
Profesjonaliści w nieruchomościach

W zyskach z najmu śląskie miasteczka biją na głowę wielkie aglomeracje – Rafał Horoszko dla Rzeczpospolitej

Wyślij znajomemu 

Ponad 11 proc. rocznie można zarobić na wynajmie mieszkań w Piekarach Śląskich, Będzinie i Świętochłowicach. To dużo więcej niż w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej dochodowych małych miast (50–100 tys. mieszkańców) platformy Rentier.io zajmują Piekary Śląskie. 

Stopa zwrotu z wynajmu lokali w Piekarach Śląskich to 12,24 proc. brutto rocznie. Warunek – mieszkanie jest wynajmowane cały rok. Lokale w tym mieście są oferowane po 2,3 tys. zł za mkw. (mediana). Mediana stawki najmu 1 mkw. lokalu to niespełna 24 zł.

Srebrny medal bierze Będzin, który na wynajmie mieszkań pozwala zarobić 11,24 proc. brutto (przy całorocznym obłożeniu). Lokale są tam wystawiane na sprzedaż po 3,1 tys. zł za mkw., a wynajmowane – za 29 zł za mkw. Niemal taki sam zwrot z inwestycji – 11,17 proc. – dają trzecie w zestawieniu Świętochłowice. Pierwszą dziesiątkę rankingu zamykają Tarnowskie Góry z rentownością 9,59 proc.


WIĘKSZE RYZYKO

Na takie zwroty nie można liczyć w żadnym z największych miast. Najlepsza w rankingu dzielnic dużych miast gdańska Strzyża daje 8,87 proc. brutto rocznie. Druga na podium warszawska Białołęka – 8,26 proc., a kolejna – wrocławska Fabryczna – 8,04 proc. (…)

LOKATORZY SĄ WSZĘDZIE

(…) Także Rafał Horoszko, dyrektor oddziału agencji Północ Nieruchomości w Głogowie, ocenia, że zakup dwóch–trzech mieszkań w małych miastach niż jednego w dużym jest lepszą inwestycją, pod warunkiem że będą najemcy.

Głogów w zestawieniu Rentiera zajmuje 18. miejsce, z rentownością z najmu 8,13 proc. – Jedna z większych firm w Polsce, KGHM, szyby i kopalnie ma w całym regionie. Kolejnym wielkim zakładem jest Huta Miedzi w Głogowie – mówi Horoszko. – Bardzo szybko powiększa się też strefa przemysłowa w Nowej Soli. Firmy zatrudniają tysiące osób.

Często są to pracownicy na kilkuletnich kontraktach, pochodzący z różnych rejonów Polski. Niemal wszyscy wynajmują mieszkania, a nawet domy, nierzadko z całymi rodzinami. Rentowność z najmu w takich miejscowościach jak Głogów, Nowa Sól, Polkowice, Lubin może osiągnąć nawet 10 proc. – szacuje. (..)

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ